Klima seçimi ve klima modeli
Klima seçimi nasıl yapılır

Klima Seçimi  Neye Göre Belirlenir

Klima Seçimi ,Klima alırken öncelikle bakılan, fiyatı olmaktadır. Ancak düşük fiyatlı diye alınan klimalar, istenen performansı sağlayamadıkların da verilen paraya üzülmemek için klima kapasitesini iyi bir şekilde belirlemek gerekmektedir. Bu hesaplamayı teknik ekibin yapması en uygun olanıdır. Ancak kapasiteyi hesaplamak için basit yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntemlerle klimanın olması gereken kapasitesi yaklaşık olarak hesaplanabilmektedir.

En ucuz klima fiyatları, modelleri değiştikçe farklılık göstermektedir. Duvar tipi klimalar daha uygun fiyatlara alınabilmektedir. Ancak daha sessiz bir klima almak isteyenler, split tipi klimaları tercih etmektedirler. Geniş alanlar için kullanılabilecek klimalar arasında kanallı klimalar gelmektedir. Bu tip klimalar, kullanılan alanın her tarafına ulaşarak, daha ferah bir ortam sağlamaktadırlar.

Klima Modelleri

Klima seçiminde, modellerine göre değişmektedir. Dar alanlar için daha çok duvar tipi ve split tip klimalar tercih edilmektedir. Duvar tipi olanlar daha uygun fiyata alınmakta ise de, sessiz olması ve dekoratif olması, müşteriyi split tipi klimalara yönlendirmektedir.

Daha geniş mekânlar için, özellikle işyerleri için kanallı klima kullanılmaktadır. Kanallar sayesinde kullanılan alanın her tarafına ulaşabilen bu klimalar, geniş alanlarda ferah bir ortam oluşturmaktadırlar.

Klimalar, daha fazla fiyatına göre alınsa da, kapasitesine göre almak gerekmektedir. Klima seçimi ve kapasitesi hesaplama, teknik ekipler tarafından yapılmaktadır. Ancak bu kapasiteyi yaklaşık olarak ta hesaplamak mümkündür. Hesaplanan değerlere göre kullanım alanına en ucuz klima seçilebilmekte ve klimadan en iyi performans alınabilmektedir.

Klima seçimi ‘nde dikkat edilmesi gerekenler

En ucuz Klima, hayatımızda sıkça kullanılan makinelerden biridir. Klima modelleri, kullanım alanının farklılığına göre değişiklik göstermektedirler. Daha dar alanlar için kullanılan duvar ve split tipi klimalardır.

Duvar tipi olanlar, daha uygun fiyatta bulunsa bile, sessiz olmasını isteyenler için split klimalar tavsiye edilmektedir. Bu klimalar dekor olarak ta kullanılmaktadırlar. Geniş alanlar için ise kanallı klima tercih edilmektedir. Kullanılacak alanın genişliğine göre klima seçimi önemlidir.

Klima alınmadan önce bilinmesi gereken diğer husus, klimanın kapasitesidir. Bu kapasite, klimanın, alanın her yerine ulaşıp ulaşamayacağını göstermektedir ve teknik ekip tarafından hesaplanmaktadır. Ancak teknik ekip olmadan da yaklaşık olarak kapasiteyi bulabilecek hesaplama yöntemleri de bulunmaktadır.

Klima Seçimi

Hayatımızda hızla daha fazla kullanım alanı bulan klimaları seçerken dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. Bunlardan ilki genellikle fiyat olmaktadır. Ancak sadece fiyatına bakarak klima modeline göre almak, her zaman iyi bir tercih olmamaktadır.

Klima seçiminde ilk bilinmesi gereken klima kapasitesini öğrenmektir. Teknik ekibin tam olarak hesaplayabildikleri kapasite, btu/h şeklinde gösterilmektedir. Yaklaşık olarak kapasitenin hesaplanabilmesi için de basit yöntemler bulunmaktadır. Böylece en iyi performans alınabilecek klima seçilebilmektedir.

Klima seçimi yaparken, alanın büyüklüğüne göre klima modeli almak önemlidir. Dar mekânlar için duvar tipi veya split klimalar tercih edilebilir. Split klima, daha sessiz bir ortam isteyenler için idealdir. Daha geniş ortamlar için kanallı klimalar kullanılabilir. Klima fiyatları, modellere göre değişmektedir.

Klima Seçiminde Aux klimanın önemi

Klima modeli olarak duvar tipi model olan inverter tipi klima soğutma ve ısıtma yönünde kullanımı gerçekleştirilmektedir.  Soğutma kapasitesi gücü 12200 BTU/h olan ısıtma kapasitesi olarak da 12800 BTU/h enerji tüketmektedir.

Maksimum ısıtma gücünde yaklaşık 910 watt enerji harcayan Inverter destekli teknoloji olarak uzaktan kumanda sistemi ile çalışmaktadır. Uyku modu,  Buz çözme özelliği bulunmaktadır.

Otomatik hava yönlendirme ile çalışmaktadır. Elektronik sıcaklık kontrolleri, 3 dakikada güvenlik korumalı özelliği, hızlı soğutma ve otomatik sıcaklık kontrolleri ile çok fonksiyonel ürünlerdir.

Aux aswh 12 A+ Enerji Sınıfı 12200 BTU/H Inverter enerji sarfiyatı olarak belirlenen tasarruf seviyesi A+ olarak konumlandırılmıştır. Nem alma fonksiyonelliği ve elektrik kesintilerinden sonra tekrar çalışma modu bulunmaktadır.

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır!Fluo vrf sistemleri 5 yıl garantilidir.